İbo Show 12.Bölüm Özeti

İbo Show 12.Bölüm Özeti (06.02.2021) Star Tv

Yapım: Global Medya, Poll Produciton by Polat Yağcı
Konuklar: Ahmet Selçuk İLKAN, Ayşe MİNE, Faruk TINAZ, Gülden KARABÖCEK, Kamuran AKKOR
Sponsor: Conax Su Arıtma Sistemleri

Geçen haftanın özeti ve “Birazdan…”ın ardından İbo Show’un 12.bölümü başladı. 12.bölüm demişken İmparator İbrahim Tatlıses’in resmi YouTube kanalı yılbaşı özel programını saymayarak bir bölüm geriden numara veriyordu İbo Show videolarına; ancak yapımcı firma Poll Production by Polat Yağcı resmi YouTube kanalı ise yılbaşı ile birlikte sayıp numara veriyordu. Yani İbrahim Tatlıses’e göre bu bölüm 12, Poll Production by Polat Yağcı’ya göre 13. Eğer 13 ise ilk 13 bölümlük kısım bu bölümde bitiyor ve haftaya ikinci 13 bölümlük kısım başlıyor.

Yine Biz Kazandık

İmparator programa İbo Show’un “Yılın En İyi Müzik Eğlence Programı” ödülünü aldığını belirtmesiyle başladı. İbo Show sonrası hemen hemen herkesin show programı yaptığını göz önüne alırsak bu ödülden fazlasını da hak ediyor. Biz de İbrahim Tatlıses Fan Club olarak İmparator İbrahim Tatlıses’i ve İbo Show ekibini tebrik ediyoruz.  2005 yılından bu yana fan club olarak klasikleştirdiğimiz bir manşetimiz vardı: “YİNE BİZ KAZANDIK!” diye. Bu ödül o günlere kaldığımız yerden devam etmenin mutluluğunu yaşattı diyebiliriz.

Gülden Karaböcek

Programın fragmanından zaten tam bir Arabesk gecesi olacağını biliyorduk. İlk olarak Gülden Karaböcek’i davet etti İmparator. Gülden Karaböcek sözleri Rahmetli Ali Tekintüre Üstad’a, müziği ise kendisine ait “Dilek Taşı” şarkısını, ardından yine sözleri Rahmetli Ali Tekintüre Üstad’a müziği yine kendisine ait “Kırılsın Ellerim” adlı parçayı okudu. “Kırılsın Ellerim” şarkısında Motor Ali Yılmaz’ın ud performansı da müzikseverleri oldukça keyiflendirdi. Bu arada Rahmetli Ali Tekintüre ile sitemiz kurucu ve yöneticisi Mehmet Çağlar Konca’nın 2011 yılında yaptığı röportajın da çok yakında sitemizde olacağının müjdesini de vermiş olalım. Ardından İmparator ve Gülden Karaböcek kısa ve keyifli bir sohbetteyken Gülden Karaböcek İmparator’un “Kırılsın Ellerim”i okursa yer yerinden oynayacağını belirtti. En son “Hayalin İçin Söyle” adlı yarışma programında bir araya geldiklerini de belirttiler.

Ayşe Mine

İmparator bu akşam 70’li ve 80’li yılların sanatçılarını aldıklarını ve bu gece adeta bir nostalji yaşatacaklarını belirtip yine o yılların efsane ismi Ayşe Mine’yi davet etti. Ayşe Mine “Ağla Halime” adlı eserle çıktı. Ardında sözleri bu gecenin de konuklarından olan Ahmet Selçuk İlkan’a, müziği ise Selahattin Cesur’a ait “Günün Birinde” adlı şarkıyı okudu.

Faruk Tınaz

Ayşe Mine’yle keyifli bir sohbetin ardından İmparator yazlık komşusu olduğunu belirttiği Türk Sanat Müziği Sanatçısı Faruk Tınaz’ı çağırdı. Faruk Tınaz sözü ve müziği Yusuf Nalkesen’e ait “Yalan Değil Pek Kolay Olmayacak Unutmak” adlı eserle çıktı sahneye. Bu şarkıda da yine Motor Ali Yılmaz uduyla eşlik etti. Hemen ardından yine sözleri Yusuf Nalkesen’e ait “O Ağacın Altını Şimdi Anıyor Musun?” adlı eseri seslendirdi. Şarkının ardından uzun zamandır tv programlarına çıkmadığını belirten Faruk Tınaz ve Ayşe Mine çıkacak bir mecranın da olmadığını belirttiler. Faruk Tınaz telefonun diğer ucunda İmparator olmasaydı çıkmazdım diye de ekledi. Ardından reklama gidildi.

Ahmet Selçuk İlkan

Reklam dönüşü Ahmet Selçuk İlkan davet edildi. Ahmet Selçuk İlkan sözlerini Coşkun Sabah ile yazdıkları bestesi de Coşkun Sabah’a ait “Anılar” adlı eserle çıktı sahneye. Çok kısa “Anılar”ın ardından sözleri kendisine ait “Sen Vurdun da Ben Ölmedim Mi?” şiiriyle devam etti. Ardından tekrar vokali Zühre Dalmaz “Anılar”a girdi. Hemen ardından yine vokali Zühre Dalmaz sözleri Ahmet Selçuk İlkan’a, müziği ise yine Coşkun Sabah’a ait “Hatıram Olsun” şarkısına girdi. Bu esnada Ahmet Selçuk İlkan “Ümit Yaşar Oğuzcan’a ait “Milyon Kere Ayten” adlı şiiri seslendirdi ve tekrar vokal Zühre Dalmaz yorumundan “Hatıram Olsun” Ahmet Selçuk İlkan son yıllarda zaten bu tarzda “şiirli şarkılar” olarak okuyor eserlerini. Ardından İmparator ile Ahmet Selçuk İlkan arasında keyifli bir sohbet başladı. Ahmet Selçuk İlkan en büyük mutluluğunun eserlerinin Türkiye’nin en iyi sesleri tarafından okunduğunun olduğunu belirtti ve “Kahır Mektubu”nun da kendisine ait olduğunu hatırlattı ve Zeki Müren de kısa bir VTR ile anıldı.

Kamuran Akkor

İmparator yine 80’li yıllara damga vuran bir başka isim olan Kamuran Akkor’u davet etti. Kamuran Akkor sözü ve müziği Fethi Karamahmutoğlu’na ait “Hiçbir Şeyde Gözüm Yok” adlı eseri seslendirdi. Ardından sözleri Rahmetli Ali Tekintüre Üstad’a, müziği Ahmet Özcan Ertürk’e ait “Bir Ateşe Attın Beni” şarkıyı seslendirdi.

Genç Yetenekler

Genç yeteneklere de zaman zaman yer veren İbo Show’da bu hafta Rap sanatçısı Kardiyak vardı. Kardiyak “Neye” adlı parçayı seslendirdi.

Gönül Akkor

Kamuran Akkor konuk olunca söz ister istemez Gönül Akkor’a geldi. Ardından İmparator “Bahçeye Gel ki Görem” adlı türküyü ve “Tombul Tombul” adlı şarkıyı seslendirdi. Ardından anılar ve kahkahaların eşlik ettiği keyifli bir sohbet başladı ve Gülden Karaböcek şarkılarından oluşan nostalji VTR’si girdi. Ardından Ahmet Selçuk İlkan ile Gülden Karaböcek’in tanışma hikayesinden bahsedildi. Ardından reklama gidildi. Reklam dönüşü Gülden Karaböcek sözü ve müziği Ahmet Kaya’ya ait “Kum Gibi”yi adlı parçayı okudu. Ardından Ahmet Kaya’yı andılar. Ardından Yusuf Hayaloğlu, Ali Tekintüre, Tahir Paker, Yavuz Taner gibi isimleri de andılar ve Ahmet Selçuk İlkan VTR’si yayınlandı. Ardından Ayşe Mine ve İmparator anılarını anlattılar. Faruk Tınaz İbo Show’a gelince türkülere doyamadığını ifade edip “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü okudu. İmparator da eşlik etti. Ardından “Yeşil Ördek Gibi” adlı türküyü seslendirdi. Ardından İmparator Faruk Tınaz gibi erkek seslerinin bugün olmadığını söyledi ve Faruk Tınaz VTR’si girdi. Ardından Ayşe Mine sözleri Ali Tekintüre Üstad’a, müziği Yavuz Taner’e ait “Unutamazsın”ı okudu. Hem şarkıyı okurken hem de sohbet aralarında bu şarkıların kendisine yazıldığını, ilk kendisinin okuduğunu belirtmesi izleyenlerin gözünden kaçmadığı gibi izleyenleri de rahatsız etmedi değil. Ardından Ayşe Mine şarkılarından oluşan VTR geldi ekranlara.

Yeni İbo Show’larda gördüğümüz “Birazdan…” kısmı geldi ekranlara. “Birazdan…”ın ardından Kamuran Akkor sözü ve müziği Ali Tekintüre Üstad’a ait “Anadan Ayrı” adlı eseri okudu ve hemen ardından dillere pelesenk şarkısı “Reyhan”ı okudu

İbo Show Gidince Eğlence Programları Bitti

Kamuran Akkor’un “Reyhan”ı okumasının ardından İmparator İbo Show bitince eğlence programlarının da bittiğini ifade etti. Biz de başta da ifade etmiştik, İbo Show başlayınca adı sanı bilinen bilinmeyen herkes show programı yapmaya başladı. Ardından Kamuran Akkor şarkılarından oluşan VTR geldi ekranlara. Ardından “Birazdan…” geldi ekranlara ve reklama gidildi. Reklam dönüşü “Kara Köprü Narlıktır”ı Kürtçe olarak seslendirdi İmparator. Ardından “İğne Attım Tarlaya” adlı türküyü seslendirdi. Hemen ardından “Çakmak Çakmağa Geldik”i okudu. Bu şarkıda yaptığı nağmeler gözden kaçmadı. Hemen ardından Gülden Karaböcek ve Ahmet Selçuk İlkan “Hatıran Yeter”i okudular. Ardından Gülden Karaböcek yine sözleri Ali Tekintüre Üstad’a, müziği kendisine ait “Sürünüyorum”u okudu. Ardından Ahmet Selçuk’un şiirlerini nasıl yazdığıyla ilgili bir sohbetin ardından Ayşe Mine sözleri Vecdi Bingöl, müziği Saadettin Kaynak’a ait “Çile Bülbülüm Çile”yi okudu. Ardından “Kara Bulutları Kaldır Aradan”ı okudu. Ardından Faruk Tınaz “Lale Devri”ni okudu. Ardından “Birazdan…” geldi ekranlara ve İmparator “Evlerinin Önü Boyalı Direk” adlı türküyü okudu. Ardından Kamuran Akkor “Elveda Meyhaneci”yi okudu. Ardından “Esmerim Biçim Biçim”i okudu. Ardından reklama gidildi.

Final

Reklam dönüşü konuklarla “Bu Ne Sevgi Ah Bu Ne Izdırap – Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında – İndim Havuz Başına – Akasyalar Açarken – Kıskanırım Seni Ben” gibi Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz eserlerini seslendirdi. Yalnız özellikle “Bu Ne Sevgi Ah Bu Ne Izdırap” adlı eserde İmparator’un ses performansı takdire şayandı ki Faruk Tınaz da bunu “Ses de kendine geldi” diyerek itiraf etti. Programın final bölümü adeta bir fasıl havasındaydı ve yeni İbo Show’u izlerken belki birçok kişi ilk defa “Program bitmesin, devam etsin.” demiştir. İmparator’un hem sesinin açılması hem de rahat nağme yapabilmesi önümüzdeki bölümlerde bize müzik ziyafeti yaşatacağa benziyor.

Genel Değerlendirme

Program müzikalite ve akış olarak son derce keyifliydi, final kısmında da dediğimiz gibi birçok izleyici programın bitmesini istememiştir. Yalnız 80’li yıllara damga vuran bu kadar sanatçının olduğu programda, nereden bakarsak 6-7 tane eseri okunan değerli söz yazarı Merhum Ali Tekintüre Üstad’a ekstra bir parantez açılıp yad edilmeliydi. Anonim bir türkü olan “Tombul Tombul” gibi bir parçayı çalıp söyleyen mahalli bir sanatçı bile yad ediliyorsa 80’li yıllara adeta adını altın harflerle yazdıran Ali Tekintüre’nin de geniş bir şekilde anılması gerekirdi. Sadece Ahmet Selçuk İlkan kendisinin adını andı. O da söz yazarlarına değer verilmediğinin farkında olduğu için diye düşünüyoruz.

Zaman zaman burada eleştirilerimizi de dile getiriyoruz. Burada amacımız tamamen olumlu ve yapıcı eleştiri yapmaktır. Önceki özetlerimizde bitiş jeneriğinde akan yazıda eskiden vokallere kadar yazılırdı diye belirtmiştik, bu bölümde Orkestra Şefi Sendur Güzelel’in jeneriğe eklenmesi bizi oldukça mutlu etti. Eleştirilerimiz dikkate mi alındı; yoksa bizimle alakası olmadan mı bu nezaketi gösterdiler bilemiyoruz; ama kesinlikle önemli noktalardan birini hallettiklerini söyleyebiliriz. Son olarak program biter bitmez YouTube kanalına düşüyor, bu çok güzel; ancak bu bölüm için alışkanlıktan ve tamamen yanılmadan dolayı 2020 yazmaları da dikkatimizden kaçmadı. Bunun için Polat Yağcı’ya sosyal medya aracılığıyla ulaşmaya çalıştık; ancak o kadar fazla takipçisi olan hesaplar genelde mesajlara bakmadığı için arada kaynayıp gideceğini bilsek de şansımız deneyelim dedik. Sonuçta söz konusu İmparator olunca hatasız olsun istiyoruz doğal olarak.

Bir sonraki özette görüşmek dileğiyle…

Bu yazının tamamını ya da bir kısmının kullanılması durumunda sitemize www.imparatortatlises.com adresini kaynak gösteriniz.

Parçalar

 • 01 – Bahçeye Gel Ki Görem – Tombul Tombul
  Bahçeye Gel Ki Görem
  Yöre: Elazığ
  Derleyen & Notalayan: Muzaffer SARISÖZEN
  Tombul Tombul
  Söz – Müzik: Anonim
 • 02 – Kara Köprü Narlıktır – İğne Attım Tarlaya – Çakmak Çakmağa Geldik
  Kara Köprü Narlıktır (Kürtçe)
  Yöre: Urfa
  Kaynak: Mustafa SAVAŞ – Emin TAHTASIZ
  Derleyen & Notalayan: Mehmet ÖZBEK
  Verilen bilgiler Türkçe sözleri içindir.
  İğne Attım Tarlaya
  Yöre: Gaziantep
  Kaynak Kişi: Halil BEYDİLLİ
  Derleyen: Emin TURGAY
  Notaya Alan: Altan DEMİREL
  Çakmak Çakmağa Geldik
  Söz – Müzik: Ali GENCEBAY
 • 03 – Evlerinin Önü Boyalı Direk
  Söz – Müzik: Abdurrahman KIZILAY
 • 04 – Bu Ne Sevgi Ah Bu Ne Izdırap – Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında – İndim Havuz Başına – Akasyalar Açarken – Kıskanırım Seni Ben (Konuklar ile…)
  Bu Ne Sevgi Ah Bu Ne Izdırap
  Söz: Hasan BAYRI
  Müzik: Abdullah YÜCE
  Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında
  Söz: Nejdet ATILGAN
  Müzik: Kadri ŞENÇALAR
  İndim Havuz Başına
  Söz – Müzik: Anonim
  Akasyalar Açarken
  Söz – Müzik: Yesari Asım ARSOY
  Kıskanırım Seni Ben
  Söz: Hikmet Münir EBCİOĞLU
  Müzik: Teoman ALPAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.