İbo Show 19.Bölüm Özeti (Kandil Özel)

İBO SHOW 19.BÖLÜM ÖZETİ (27.03.2021) STAR TV (KANDİL ÖZEL)

Sponsor: Mobiliyum İnegöl Mobilya AVM
Yapım:Global Medya & Poll Production by Polat Yağcı
Konuklar: Hakan Mengüç, Melihat Gülses, Orhan Hakalmaz, Sami Özer, Sümer Ezgü3

Program “Birazdan…” ile başladı ve reklama gidildi. Reklam dönüşü geçen haftanın özeti başladı. Kandil özel programında geçen haftanın özetinin yayınlanması bu geceki programın anlamına gölge düşürdü diyebiliriz. Özetin ardından program başladı. İmparator gerek ekran başındakilerin gerekse ekip arkadaşlarının kandilini tek tek kutlayarak programı açtı ve Orhan Hakalmaz’ı davet etti. Orhan Hakalmaz ‘Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme’ adlı türküyü çalıp söyledi. Ardından İmparator ve Orhan Hakalmaz arasında keyifli bir muhabbet geçti ve Sümer Ezgü’yü davet etti İmparator. Sümer Ezgü ‘Yaban Gülü’ adlı sözü müziği kendisine ait eserle çıktı. Sümer Ezgü ardından bu kandil gecesi tüm dünya için iyi dileklerde bulundu.

Savaşa Hayır, Barışa Alkış

Sümer Ezgü tüm dünya için iyi dileklerde bulununca İmparator da zamanında İbo Show’da ‘Savaşa Hayır, Barışa Alkış’ yazan bir pankart kullandığı için çok eleştirildiğini; ama bugün de aynı yerde olduğunu ifade ederek savaşa lanet etti. Ardından Melihat Gülses’i davet etti. Melihat Gülses sözü müziği Yusuf Nalkesen’e ait ‘Kapın Her Çalındıkça’yla çıktı. Şarkının ardından isminin doğrusunun Melihat olduğunu öğreniyoruz. Hemen ardından Sami Özer’i davet etti İmparator. Sami Özer ‘Hak Yarattı Alemi’ adlı ilahiyle çıktı ve ‘Demedim Mi?’ adlı ilahiyle devam etti. Ardından İmparator Hakan Mengüç’ü de çağırınca kadro tamamlandı ve konuklar arasında derin bir muhabbet ortamı oluştu ve Hakan Mengüç ‘Gel Gör Beni Aşk N’eyledi?’ adlı eseri çaldı. Bu ezgiye başta İmparator olmak üzere diğer konuklar da eşlik etti. Ardından konuklar arasında derin bir muhabbet başladı. Tam da bu sırada konu ölüme gelince Polat Yağcı’nın çalışma arkadaşı İlhan Özcan’a da rahmet dileğinde bulunuldu. Biz de kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.

Türk Kızılayı ve TÜGVA’ya Yardım

İmparator’a Kızılay’a yaptığı yardımlardan dolayı Kızılay İzmir Şubesi’nden plaket takdim edildi. Bu sırada duygu dolu dakikalar yaşayan İmparator zamanında çok yokluk ve yoksulluk içinde olduklarını belirterek o dönemlerde Kızılay’ın dağıttığı yemeklerden evlerine sefer tası ile çok yemek götürdüğünü ifade ederek gözyaşlarına hakim olamadı. Ardından Türkiye Gençlik Vakfı’na 100 kurban bağışı yaptığı video da geldi ekranlara. Bu tarz yardımları hep gizlediğini bildiğimiz İmparator’un zaman zaman bunları ekrana yansıtmasında örnek olma, insanları teşvik etme amacı olduğunu biliyoruz ki kendisi de bunları paylamayı sevmediğini, tamamen örnek olma amacıyla yayınladığını ifade etti. Daha sonra önceki kandillerden VTR geldi ekranlara ve İmparator’un okuduğu gazel ve kasidelerden bir nostalji sunuldu. Ardından Orhan Hakalmaz’ın daha önceki İbo Show’lardan oluşan nostalji videosu geldi ekranlara. Bu VTR’nin ardından da derin bir sohbet ortamı oluştu. Program kandil özel olunca ister istemez özlü sözler havada uçuştu; yalnız bir ara konukların art arda söyledikleri sözlerin birbiriyle alakasız olduğu dikkatlerden kaçmadı. Sohbet koyu olunca söz ‘Dün Gece Yar Hanesinde’ türküsündeki ‘Bir dağ ne kadar ulu olsa bir kenarı yol olur’ sözüne geldi. İmparator bunu uzun hava olarak Merhum Sami Kasap’ın okuduğunu söylese de kendisi de yıllar önce ‘Alıştım’ şarkısında bu uzun havayı seslendiriyor. Konu dönüp dolaşıp İmparator’un sesine gelince İmparator’un ‘Selam Olsun’ kasetinde farklı bir tarzda yorumladığı ‘Kardaş Dala Konaram’ adlı eser geldi ekranlara. Bu yorumun konservatuarlarda ders niteliğinde okutulmasını yıllar önce söyleyen İmparator, bu yorumun şimdi ders olarak okutulduğunu söyledi.

Zaman zaman geçmişe giden İmparator yine geçmişe giderek ‘Ayağında Kundura’ dönemlerini anlattı ve akabinde Mukim Tahir diye bilinen Tahir Oturan da rahmetle anıldı. Ardından Orhan Hakalmaz ‘Ey Sevdiğim Sana Şikayetim Var’ ve ‘Yalan Dünya’ adlı eserleri peş peşe çalıp söyledi. Ardından sürpriz bir VTR ile geçmişten tanıdığımız Mehmet Daş videosu geldi ekranlara ve ardından Mehmet Daş geldi stüdyoya. ‘Yıkılmışım Ben’ ve ‘Benim Hayatım’ adlı eserleri peş peşe okudu. Tabi tam ‘Benim Hayatım’a girerken yarıda kesilip reklama gidildi, reklam dönüşü ‘Benim Hayatım’a devam edildi. Program bant yayını olduğu için böyle oluyor farkındayız; ama bu profesyonellik değil. Çünkü daha önce de potporilerde aynısı yapılmıştı. Reklam dönüşü Mehmet Daş şu an bulunduğu konumda İmparator’un çok etkisi olduğunu ifade etti ve İsrail’de verdiği bir konserden alıntı geldi ekranlara. Ardından Melihat Gülses ‘Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın’ ve ‘Fikrimin İnce Gülü’ adlı eserleri peş peşe okudu. . Ardından yine İmparator’un geçmiş kandillerde okuduğu ilahilerden bir kesit geldi ekranlara. VTR’nin ardından İmparator Sümer Ezgü’ye seslenirken Sümer Tilmaç geldi akıllara ve Sümer Tilmaç da rahmetle anıldı. Biz de Büyük Usta’ya Allah’tan rahmet diliyoruz. Ardından Sümer Ezgü ‘Yalgızam’ ve ‘Bu Gala Daşlı Gala’yı peş peşe okudu ve ‘Birazdan…’ geldi ekranlara ve Hakan Mengüç kısa bir sohbetin ardından ‘Nasıl Geçti Habersiz’i çaldı, konuklar da eşlik etti kendisine. Ardından reklama gidildi ve reklam dönüşü Sami Özer ‘Allah Hu Allah’ adlı ilahiyi seslendirdi. . İmparator da eşlik etti kendisine. Ardından İmparator’un Hakan Mengüç’ten bir sohbet konusu açması istedi ve isterken ‘Her yerde anlatıyor musun böyle?’ sorması üzerine Hakan Mengüç ‘Dinleyen olursa anlatıyorum.’ diye cevap verdi. Tasavvufla ilgilenen ve ney çalan, bunu da hayatıyla bütünleştirdiğini tahmin ettiğimiz bir kişinin egolarını ayaklar altına alması gerektiğini düşünüyoruz. Ne demek dinleyen olursa anlatıyoruz? Programda sen konuştun da insanlar seni dinlemedi mi? Burası üniversiteli gençlerin toplandığı bir platform değil, senin YouTube kanalın ya da sosyal medya mecran da değil. Burası kimlerin gelip kimlerin geçtiği, geçeceği 21 yıllık bir serüven İbo Show. Hakan Mengüç hazır kendini dinleyenleri bulmuşken Aşık Veysel’le ilgili rivayet edilen bir kıssayı anlatıp ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ adlı Aşık Veysel eserini neyle çaldı. Ardından Hakan Mengüç sohbete devam etti ve Orhan Hakalmaz ‘Gönül Dağı’nı çalıp söyledi.

Ben Müzikten Pek Anlamam Ama…

Orhan Hakalmaz’ın ‘Gönül Dağı’nı çalmasıyla söz ister istemez Neşet Ertaş’a geldi. Neşet Ertaş’ın çaldığı tarzın Neşet Tarzı olduğunu belirten İmparator do diyez notasının da Urfa dışında doğru basılmadığını söyledi. Bunun üzerine ‘Ben müzikten pek anlamam ama…’ diyerek konukları ve ekran başındakileri güldürdü. Tasavvufçuların olduğu bir programda bu sözü aslında tevazu noktasında bir ders niteliğindeydi. Ardından Melihat Gülses ‘Bana Her ŞEy Seni Hatırlatıyor’u söyledi, konuklar da eşlik etti kendisine. Ardından Sümer Ezgü ‘Zobalarında Guru da Meşe Yanıyor’ adlı Ege türküsünü seslendirdi. Ekranlara bu ‘Sobalarında Kuruda Meşe’ yazıldı, oysaki orijinali bizim yazdığımız gibi.

Ardından Sami Özer ‘Tale el Bedru’ ilahisini okudu ve reklama gidildi ve reklam dönüşü ‘Sevdim Seni Mabuduma’ adlı ilahi ile İmparator mikrofonu devraldı ve final yapıldı.

Bu programda İmparator solo parça okumadığı için okuduğu parçalat bölümünü bu hafta boş bıraktık.

Metnin bir parçasını ya da tamamını paylaşırken lütfen sitemiz www.imparatortatlises.com adresini kaynak gösteriniz.

İmparator Tatlıses Fan Club
www.imparatortatlises.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir