İbo Show Özetleri Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Sitemiz kurucu yöneticisi Mehmet Çağlar Konca’nın önceki yıllarda her İbo Show sonrası yaptığı İbo Show özetlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

İbo Show (14.11.2020) Star Tv

Tarih: 14.11.2020
Saat: 20:00
Kanal: Star Tv
Konuklar: Deniz Seki, Kutsi, Sibel Can, Şafak Sezer, Aydemir Akbaş

Öncelikle 9 yıl aradan sonra herkese merhabalar. Bilindiği üzere bundan 9 yıl önce sitemizin ve forumumuzun en aktif olduğu dönemlerde her hafta İbo Show özetlerini yazıyordum. Son özetimiz ise 13 Mart 2011 tarihli özetti. O son özete gitmeden önce 40 gün öncesine gitmek istiyorum. Çünkü 40 gün önce o stüdyodaydım ve İbo Show’daydım. En son onun özetini yazarken bu kadar heyecanlanmıştım bir de şimdi.

13 Mart 2011 tarihli İbo Show’un özetini yazarken telefonum çaldı ve telefonun diğer ucunda İbocuların “Yanağı Gamze” lakabını taktığı İbrahim Tatlıses’in vokali Belgin Tunçbilek vardı. Telefonu “Merhaba Emmoğlu” diye açmıştım. Çünkü o programda İmparator ile “Emmoğlu” şarkısını düet yapmıştı usta vokal. O geceki “Emmoğlu” performansını değerlendirip gülerek, kahkahalarla kapattık telefonu. Ta ki o geceki malum haber gelene dek. Haber geldikten sonra ilk başlarda basit bir olaydır diye tahmin ederken olayın ciddiyetine dair haberler gelmeye başlayınca kahkahalar yerini derin ve meraklı bir sessizliğe bıraktı. Telefonlarımın 4 gün boyunca susmadığı, gece gündüz arandığım, uykusuz kaldığım bir sessizlik… Aklımda da türlü türlü sorular vardı. İbrahim Abi hayati tehlikesini atlatacak mı? Tedavi süreci nasıl işleyecek? Sanat hayatına devam edecek mi? Gibi gibi bin türlü soru dolaşırken doktorlarından peş peşe umut vadeden açıklamalar gelmeye başladı. Çok şükür Allah bağışlamıştı İmparator’u sevenlerine.

9 yıl içinde neler yaşandığını yazmaya kalksam bu yazının sonu gelmeyecek. O nedenle hemen ilk İbo Show’un özetine geçmek istiyorum. İmparator 9 yıl aradan sonra kavuşmuştu sevenlerine. 31 Ekim günü yayınlanması beklenen İbo Show ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ettiğimiz İzmir depremi nedeniyle ertelendi. 14 Kasım 2020 Cumartesi günü saat 20:00’ye ertelenen İbo Show günü sonunda gelmişti. Herkes gibi ben de büyük bir heyecan içerisindeydim. Gerek Poll Production gerek Star Tv’nin sosyal medya üzerinden her bir saatte bir SON 3 SAAT, SON 2 SAAT, SON 1 SAAT diye İbo Show heyecanını tekrar tekrar güncellemeleri gayet yerindeydi ve hemen hemen her zaman yaptığım gibi 15 dk öncesinden açtım televizyonu. Bir de ne göreyim, Star Tv Ana Haber Bülteni’nin son haberi İbo Show’un yeniden ekranlara dönmesi.

Star Ana Haber

Haberde sizlerin de tahmin edebileceği gibi İbo Show’un ilk bölümünde nelerin yaşanacağıyla ilgili tüyolar vardı

Beklenen An Geldi

Beklenen an geldi ve İbo Show efsanesi 9 yıl aradan sonra başladı. Stüdyo görüntülerinden önce televizyonda iki kez yayınlanan İbrahim Tatlıses konserlerinden aşina olduğumuz eski İbo Show ve konserlerden oluşan bir VTR yayınlandı. VTR sonundaki konuşma metnini buraya aynen yazmak istiyorum. Önceki gün İmparator’un basın toplantısında da duyduğumuz o sözler izleyenleri duygulandırdı.

“Artık kavuşma vakti. Yüreği kabardıkça şarkılara sarılan İmparator hasreti bitiyor. İbo Show efsanesi kaldığı yerden devam ediyor. Söz şimdi stüdyoda.”

Bunu duyduğumda İmparator’un geçmişte katıldığı Kral Tv yayınları geldi aklıma. Eminim sizlerde de benzer hisleri uyandırmıştır.

Söz Şimdi Stüdyoda!

“Söz şimdi stüdyoda.” dendi ve İbo Show stüdyosu ekranlara geldi. Yönetmenin “3,2,1. Kayıt!” demesi gibi. O an stüdyoda eğer seyirci olsaydı o stüdyonun hiç alkış almadığı kadar alkış alacağı kesindi. Pandemi nedeniyle stüdyoya seyirci alınmadığını biliyoruz. Ama son zamanlarda televizyondan yayınlanan seyircisiz maçlarda da yapıldığı gibi alkış ve seyirci efekti stüdyoda adeta seyirci varmış izlenimi veriyordu.

Eski İbo Show’larda İmparator sahneye şarkıyla çıkar, programı da şarkıyla kapatırdı. 9 yıl aradan sonra sazların akort yapıyormuş gibi yayına girmeleri programın giriş kısmına ayrı bir renk kattı diyebilirim. İmparator klasiğini bozmadı ve “Cano, gel buraya.” diyerek kameraya seslendi ve her zaman durduğu yerde dimdik ayaktaydı. İmparator Cano’yu da sevenlerini de unutmadığını söylüyordu. “Allah emretmeden canımı kimse alamaz.” derken bir yerlere mesaj verir gibiydi. İmparator her ne kadar sazların tam kadro olduğunu söylese de orkestrada ufak tefek değişiklikler vardı. En göze çarpanı vokallerde Serpil Sarı yerine Tarzan Mustafa diye bildiğimiz Mustafa Taşpınarlı’nın eşi Özlem Taşpınarlı vardı. Yani Tarzan Mustafa’nın “Pembe Tenlim Ela Gözlüm” şarkısını yaptığı eşi. Bağlamada Murat Özdemir yerine Motor Ali diye bildiğimiz Ali Yılmaz gelmişti. Tabi 9 yıl içinde müzik piyasasında da birçok şey değiştiği için kadroda bu tarz değişiklerin olması gayet doğal. Motor Ali’nin bağlama çalmasıyla İmparator’un “Lebbeyk ya habibi lebbeyk” diye bağırması o an birçok İbocu’yu gaza getirip duygulandırmıştır. Az önce de belirttiğim gibi pandemi olmasa, stüdyoda seyirci olsa orası tarihinde hiç inlemediği kadar inleyecekti. Belki de o alkışlar tarihin en yüksek desibelli alkışları olarak kaydedilecekti.

Nerede Kalmıştık?

Sitemizde daha önce yaptığımız haberlerde 9 yıl aradan sonra ilk İbo Show’da “Nerede Kalmıştık?” diye bir kurgu yapılacağını belirtmiştik. İmparator “Nerede kalmıştık?” dedi ve 13 Mart 2011 tarihli İbo Show VTR’si ekranlara geldi. Ardından stüdyoda Deniz Seki belirdi. “Öğrendim” adlı şarkıyla Deniz Seki sahneye çıkarken bir detay dikkatimi çekti. Eserlerin ismi İbo Show boyunca ekranda oldu, altlarında da eser sahiplerini isimleri yer aldı. Bunun bir zorunluluk olup olmadığı konusunda emin olmasam da böyle bir zorunluluk var diye biliyorum. Yanlışım varsa yorumlarda düzeltirseniz sevinirim. Deniz Seki şarkısını bitirdikten sonra İmparator “İki Keklik Seke Seke” türküsünü mırıldandı. Ardından Kutsi “Hayranım Sana” adlı eserle çıktı. Bu arada Kutsi’nin daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan bu eserinin eş zamanlı olarak Poll Production YouTube kanalında ilk gösterim olarak yayınlanması da dikkatlerden kaçmadı. Bu sırada İmparator ile Kutsi’nin koronavirüs selamı olarak yumruklaşması da ayrı bir detaydı.

Birazdan…

Programın gerek sosyal medyada gerekse İbocular arasında en tepki alan kısmı sürekli “Birazdan” diye VTR girmesiydi. Çünkü İbo Show bir magazin programı değildi. Umarım bundan sonraki bölümlerde bu ricamız dikkate alınır.

Bir Beklenen Daha

Beklenen an gelmişti, İbo Show başlamıştı; ancak programda beklenen bir an daha vardı ki o da İmparator’un şarkı söylemesi. İmparator “Sen siye gel” diyerek sözü ve müziği kendisine ait “Haydi Söyle” şarkısını söyledi. Bunca sağlık probleminden sonra şarkı söylemesinin müzikal anlamda eleştirilmesi çok da gerekli bir durum değil. Çünkü o talihsiz olayın yaşandığı gece insanlar hayati tehlikesini atlatacak mı diye beklerken bugün dimdik ayakta şarkı söylemesi, talk show programı sunması o malum gece hayal edilecek şeyler bile değildi. İmparator “Haydi Söyle” şarkısının ikinci kısmını onca yıllık vokali Belgin Tunçbilek’e teslim ederek “Beni yorma kızım sen söyle” diyerek güzel bir düete de imza attı. Ardından orkestra “Kara Üzüm Habbesi”ni çalmaya başladı ve İmparator da seslendirdi. Belki eskiden her bölüm okunuyor diye isyan edilen bir parçaydı; ama şimdi izleyenleri heyecanlandırıyordu hiç şüphesiz. İmparator’un bu eseri okurken keyiflendiği her halinden belliydi. Ayrıca bazı nağmeleri yapması bizleri şaşırtmadı; çünkü provalardan ve basın toplantısından sosyal medyaya sızan kayıtlardan bunu dinlemiştik; ama ekran başındaki birçok kişiyi şaşırtmıştır hiç şüphesiz.

Stüdyoda Keyifli Anlar

İmparator’un orkestra üyelerinden sevilen perküsyoncu Ahmet İzgi, bir başka deyişle Davulcu Ahmet’in isyanı izleyenlere güldürdü. İmparator’a dönüp “Madem şarkı söyleyebiliyordun, 10 yıldır neden bizi süründürdün? Ev, arsa ne varsa sattık” diyerek hem stüdyodaki konukları hem de ekran başındakilere kahkaha attırdı. Ardından Deniz Seki ve Kutsi ile ayağa kalkarak  “Kara Üzüm Habbesi”ni tekrar seslendirdi. Yalnız ilkinde söz müzik kısmında Ahmet Durak Şerbetçi yazarken ikinci seslendirmede Şerbetçi Ahmet Durak yazıyordu. Biz de yazıldığı şekliyle ekliyoruz.

Deniz Seki ve Kutsi’nin stüdyodan ayrılmasıyla Şafak Sezer stüdyoya davet edildi ve keyifli bir sohbet başladı. Burada bir ayrıntıyı daha öğreniyoruz. Şafak Sezer’in “Kolpaçino” filmindeki Ateş Bey karakterinin daha önce İmparator’a teklif edildiğini, İmparator kabul etmeyince de bu rol usta oyuncu Ali Sürmeli’ye gitmiş. Daha sonra İmparator’un her fırsatta “demir gibi dost” dediği Aydemir Akbaş davet edildi. Aydemir Akbaş’ın sahneye gelirken düşme tehlikesi geçirdiği ve bu sahnenin tekrar tekrar çekildiği de ekranlara yansıdı.

Assolistler Sonda Gelir

Şafak Sezer ve Aydemir Akbaş’tan sonra Sibel Can davet edildi. Sibel Can “Hayat” isimli şarkıyla çıktı. Ardından “Yalnız Beni Sev” adlı isimli şarkıyı seslendirmesi üzerine İmparator’un “Hülya Avşar var nasıl olacak?” demesi de izleyicileri gülümsetti. Bu arada yeri gelmişken belirteyim ki önümüzdeki bölüm konukları arasında Hülya Avşar da var.

Hele Bakın Kim Gelmiş?

9 yıllık süreçte Cengiz İmren’in “Hele Bakın Kim Gelmiş?” adlı şarkıyı İmparator için yaptığını biliyoruz. İmparator’un bir anda bu şarkıya girmesi herkesi şaşırttı ve keyiflendirdi. Kısa da olsa bu şarkıyı okudu. Umarım ilerleyen bölümlerde uzun halini de dinleriz.

Stüdyoda Duygusal Anlar

Her programında İmparator’u yalnız bırakmayan Aydemir Akbaş sadece bir defa programına gitmediğini ve o gece de malum olayın yaşandığını hatırlattı. Bunun üzerine İmparator “Düşmanları güldürme Aydemir” diyerek konuyu kapattı.

İmparator Klasikleri

Sibel Can İmparator’un klasikleri arasına giren “Sevmek” şarkısını biraz daha slow olarak seslendirdi. Şarkının açışını İmparator’la daha önce çalışan, piyasada Kirpi Bülent diye bilinen, klarnet ustası Bülent Altınbaş yaptı. Şarkının finalinde İmparator’un “Sevmek” diye tize çıkması fragmandan gördüğümüz kısımdan ibaretti. Peş peşe gelen Sibel Can şarkılarının arından İmparator “Hayde” adlı Karadeniz şarkısını seslendirdi.

Subliminal Mesajlar

Yazımın başında da belirttiğim gibi 9 yıl önce son programda “Emmoğlu”nu İmparator vokali Belgin Tunçbilek ile düet yapmıştı. Bu ilk programda tekrar “Nerede Kalmıştık?” dercesine yine Belgin Tunçbilek devraldı. Ama benim şahsi düşüncem keşke Şafak Sezer o şarkıya girmeseydi. Herkes kendi işini yapsa : )

İmparator “Yaylalar” isimli eseri seslendirdi. Zaten bildiğiniz üzere 9 yıllık süreçte bu türkünün olduğu bir e-single çalışması vardı. Yani son albümünden eser seslendirmiş oldu bir bakıma. Ardından “Tren Gelir Hoş Gelir” adlı türküyü seslendirdi.

Final

İmparator kapanışı duygusal bir konuşmayla yaptı. 45 sene boyunca şarkı söyleyerek hizmet ettiğini belirten İmparator’un bu ve devamındaki sözleri izleyenleri ve hayranlarını oldukça duygulandırdı.

Soru İşaretleri

Herkes İzmir’e neden yerleştiğini fragmandan dolayı merak ediyordu; maalesef devamı gelmedi.

Parçalar:

 1. İki Keklik Seke Seke (Mırıldandı)
 2. Haydi Söyle (Belgin Tunçbilek ile…)
  Söz – Müzik: İbrahim TATLISES
 3. Kara Üzüm Habbesi
  Söz – Müzik: Ahmet Durak ŞERBETÇİ
 4. Kara Üzüm Habbesi (Deniz Seki ve Kutsi ile…)
  Söz – Müzik: Şerbetçi Ahmet Durak
 5. Hele Bakın Kim Gelmiş? (Kısa)
 6. Hayde
  Söz – Müzik: Anonim
 7. Yaylalar
  Söz – Müzik: Anonim
 8. Tren Gelir Hoş Gelir
  Söz – Müzik: Sebahattin SAĞBAŞ

2 thoughts on “İbo Show Özetleri Kaldığı Yerden Devam Ediyor

 • Kasım 18, 2020 tarihinde, saat 6:53 pm
  Permalink

  9 yıl aradan sonra tekrar Mehmet Çağlar Konca Ağabeyimin kaleminden İbo Show Özetini okuya bilmenin tarifini anlatmaya Kelime hazinemdeki sözcükler yetersiz ve anlamsız. Büyük bir gurur, mutluluk ve hüzün dolu duygular içinde. Hem izledik İbo Show u hem okuduk özeti. Yalnız üstüne basa basa diyoruz ki birazdan faslını reklamlardan önce koyacaklarsa koysunlar ama programın içinde vermeleri izleyiciyi geriyor ve seyir zevkini düşüyor. Duy sesimizi ey Polat Yağcı beyefendi. 🙂 3 saat süreceğine 2 saat sürsün ama özden olsun. İmparatoru tekrar evimizde misafir ede bilme şerefine vesile olan ve Emeği geçen herkesten
  bin defa Allah razı olsun…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir