İmparator Hollanda Basınında

İmparator İbrahim Tatlıses’in Avrupa konserlerine başlaması sadece ulusal basında değil uluslararası basında da geniş yankı buldu. Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden AD (Algemeen Dagblad) 2 Kasım 2021 tarihinde İbrahim Tatlıses’in Hollanda konserini sayfalarına taşıdı. Haberi sizler için derledik.

İbrahim Tatlıses İçin Kalbi Atan, Yüreği Sızlayan / İbrahim Tatlıses – Hollandalı Sanatçı Andre Hazes

İbrahim Tatlıses için yüreği sızlayan Türk Hazes Rotterdam mega hayranı Tuncay Şanlıtürk (47) idolü İbrahim Tatlıses, Türk André Hazes, bir performans için Ahoy’a geldiği için şansına inanamıyor.  Halk şarkıcısı en son yirmi yıl önce Güney Rotterdam’a geldi. ‘O adam ruhumun derinliklerine dokunuyor.’ Hayatta imkansız aşkları ve hüzünlü anları anlatan şarkıları duygu yüklü buruk sesiyle yorumlayan İbo lakaplı İbrahim Tatlıses, on iki yıl sonra sahneye geri dönüyor. Tuncay Şanlıtürk gibi Hollandalılar onu görmek için -‘belki de son kez’- bizzat şarkı söylüyor. Bunun gerçekten olması gerçekten bir mucize. Hayran olarak doğmuşum’. Ben onun müziğiyle büyüdüm, babam ve annem Ibo’yu çok dinlerdi.  “O 3 yaşındayken mega hit Ayağında Kundura çıktı. Birkaç yıl sonra da Mavi Mavi albümü çıktı. 1985’te sadece Türk şarkıcıların kasetleri mevcuttu. Bever Mahallesi Çarşısı’nda babama mutlaka onun kasetini istiyorum diye bağırdım” diye hatırlıyor Şanlıtürk.

Asırlık tartışma. Bizim zamanımızda sadece İbo, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur vardı.  Ama İbo o üç kişiden biriydi” diyor gururla, üçünden hangisinin en iyisi olduğu konusundaki asırlardır süren tartışmaya atıfta bulunuyor.

Son derece popüler olan şarkıcı İbrahim Tatlıses (69), 20 yıl sonra Ahoy’a geri dönüyor. İlk kez 9 yaşındayken Tatlıses’in en az otuz performansına katıldı. “Orası Almanya’daydı. Bütün aileyle gittik ve en ön sırada oturduk. Ah adamım, gerçekten çok güzeldi” diyor. İbo’da söylemek istediğim şarkılar için her şeyi yapıyor .  Şarkıcının performansını görmek için sekiz hafta boyunca her Pazartesi günü Türkiye’nin sahil beldesi Bodrum’a uçtu.  “Her Salı çok aşık olduğu Asena’nın (dansçı, editör) adını verdiği kendi kulübü Aso Bar’da performans sergiledi” diyor gülerek birkaç evlilik yapmış adam hakkında. Geri uçtum. Çarşamba günü. Her hafta onun müziğinde kaybolmak harikaydı. Bu arada benim kim olduğumu da biliyordu. Menajeri beni bir keresinde kulise götürdü. “Tarif edilemez on dakikaydı.  “Kalbim şiddetle atıyordu.  “Akan gözyaşları… İbo’nun mutlu şarkılarından pek az şeye ihtiyacı var. Onun için gözyaşları akmaya başlamalı. Yıkılmışım Ben ve Mutlu ol Yeter şarkılarında olduğu gibi” diye açıklıyor ve bir anda aklıma Yalnızım ve Ben İnsan Değil Miyim? Ahoy’daki o şarkılara eşlik etmek istiyorum.  “2011 yılında İbrahim Tatlıses’in kalaşnikof ile başından vurulması Türkiye için büyük bir haberdir. Kalbim acıdı, o anı bana Şanlıtürk anlattı. İbo saldırıdan kurtuldu. Bir mucize.” Sanatçı tedavi görüyor. Almanya’da bir hastanede yaralananlar.  Oraya gittim ve onu hasta yatağında üç saniyeliğine görebildim.  Anestezi altındaydı.  “Şarkıcı sol kolu felçli kaldı. Parmaklarını zar zor hareket ettirebiliyor. Ama hayranlarından gördüğü ilgi ona güç veriyor.” Şanlıtürk, bu nedenle İbrahim Tatlıses’in Ahoy’da canlı şarkı söyleyip söylemeyeceğinden şüpheli.  Çabuk yorulduğunu görüyorsun O zaman yine de onu görmek istiyorsun.  Çünkü asla bilemezsin, belki bu son seferdir.  26 Şubat’taki konserin bilet satışları bugünden itibaren başlıyor.

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir